Open Public Tender for the award of the exclusive right to operate regular public [urban/intercity] road passenger transport services by bus in the Region of Thessaly with a public service concession contract in accordance with Regulation 1370/2007
Ανοικτού Δημόσιου Διαγωνισμού για την ανάθεση του αποκλειστικού δικαιώματος εκτέλεσης δημόσιων τακτικών [αστικών / υπεραστικών] οδικών μεταφορών επιβατών με λεωφορεία στην Περιφέρεια Θεσσαλίας με σύμβαση παραχώρησης δημόσιας υπηρεσίας σύμφωνα με τον Κανονισμό 1370/2007 — Originaltitel
Ihr Weg zur Abgabe
- Frist: 7. Oktober um 00:00 — noch 33 Tage.
- Die Abgabestelle steht in der Bekanntmachung (Link rechts).
- Angebot und Nachweise in: ELL, ELL.
- Nachweise sammeln — die Eignungsanforderungen stehen oben auf dieser Seite; zu vielen sagt Ihnen die Analyse, wie Sie drankommen.
Was der Auftraggeber sucht
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η εκτέλεση και αποκλειστική εκμετάλλευση δημόσιων τακτικών αστικών και υπεραστικών οδικών μεταφορών επιβατών, -καθώς και συνοδευόμενων δεμάτων άνω των 10 κιλών ή ασυνόδευτων δεμάτων- με λεωφορεία στην Περιφέρεια Θεσσαλίας και ειδικότερα στο δίκτυο που αποτυπώνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV της παρούσας Διακήρυξης μέσω σύμβασης παραχώρησης υπηρεσιών δημόσιων επιβατικών μεταφορών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4974/2022 και ιδίως, του κεφαλαίου Ε΄, καθώς και του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007. Συγκεκριμένα, το αντικείμενο της σύμβασης υποδιαιρείται σε δύο (2) Τμήματα ως εξής: ΤΜΗΜΑ 1: «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στην Περιφέρεια Θεσσαλίας», εκτιμώμενης αξίας 334.000.000,00 € πλέον ΦΠΑ [ήτοι, 33.400.000 € ετησίως, για δέκα (10) έτη] και ΤΜΗΜΑ 2: «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής…
Vollständige Beschreibung anzeigen
… εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών αστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στην Περιφέρεια Θεσσαλίας», εκτιμώμενης αξίας 115.000.000,00 € πλέον ΦΠΑ [ήτοι, 11.500.000 € ετησίως, για δέκα (10) έτη] Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης, ανέρχεται συνολικά στο ποσό των 449.000.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 507.370.000,00). Συμπεριλαμβανομένου δικαιώματος προαίρεσης, εφόσον ασκηθεί υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007, η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης δύναται να ανέλθει στο ποσό των 673.500.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 761.055.000,00). Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε δέκα (10) έτη για το κάθε Τμήμα, από την ημερομηνία έναρξης παροχής συγκοινωνιακού έργου όπως θα καθοριστεί στη σύμβαση, σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στην παράγραφο 6.2 της παρούσας Διακήρυξης. Υπάρχει δυνατότητα παράτασης της διάρκειας της σύμβασης, κατά τη διακριτική ευχέρεια του αναθέτοντος φορέα, για έως πέντε (5) επιπλέον έτη αποκλειστικά υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παραγράφου 4 του άρθρου 4 του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007 και σύμφωνα με τις Ανακοινώσεις 2014/C 92/01 και 2023/C 222/01 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σχετικά με ερμηνευτικές οδηγίες του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007. Ημερομηνία αποσφράγισης: 07/10/2026 15:00:00 (τοπική)
Auftrag
Art der Leistung
Wer bei diesem Auftraggeber bisher gewonnen hat
Über alle Auftragsarten dieses Auftraggebers — nicht nur diese Sparte. Eine Stadt kauft Software und Feuerwehrfahrzeuge beim selben Einkauf.
| Unternehmen | Zuschläge | Zeitraum |
|---|---|---|
| ΑΚΤΩΡ ΑΤΕ | 25 | 2024–2026 |
| MARNET ATE | 24 | 2023–2026 |
| Σύμπραξη Γραφείων Μελετών : ΕΤΜΕ : ΠΕΠΠΑΣ & ΣΥΝ/ΤΕΣ Ε.Ε, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΔΑΦΝΗΣ ΠΑΥΛΟΣ, ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 23 | 2021–2026 |
| ECOS ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ | 23 | 2019–2026 |
| MANESSIS TRAVEL | 21 | 2024–2026 |
Wie oft dieser Auftraggeber so etwas ausschreibt
Taktik
Wenn in diesem Land und dieser Branche vergeben wurde, lag am Ende meist ein einziges Angebot auf dem Tisch. Ein solides Angebot hat hier echte Chancen. (Erfahrungswert aus 4.938 abgeschlossenen Vergaben — keine Aussage über dieses Verfahren.)
Dieses Verfahren gibt 34 Tage zwischen Veröffentlichung und Frist — üblich in diesem Land sind 16 (Mittel aus 5.434 Verfahren). Ein normales Fenster für diesen Markt.
Bieter aus dem Ausland
In Griechenland · Transportdienste gingen 37 Aufträge der letzten 3 Jahre an ausländische Firmen (von 16.205 erfassten Vergaben) — vor allem aus Deutschland, Italien, US.
Angebotssprache: Griechisch.
So bewerben Sie sich
Die nächste nicht verpassen
Solche Ausschreibungen erreichen unsere Nutzer jeden Morgen um 7:30 Uhr — passend zur Firma, auf Deutsch.
Kostenlos starten