Ανοικτού Δημόσιου Διαγωνισμού για την ανάθεση του αποκλειστικού δικαιώματος εκτέλεσης δημόσιων τακτικών [αστικών / υπεραστικών] οδικών μεταφορών επιβατών με λεωφορεία στην Περιφέρεια Θεσσαλίας με σύμβαση παραχώρησης δημόσιας υπηρεσίας σύμφωνα με τον Κανονισμό 1370/2007
Grèce · Παπάγος, Αθήνα
Votre chemin vers le dépôt
- Échéance : 7 octobre à 00:00 — encore 33 jours.
- Le lieu de dépôt figure dans l'avis (lien à droite).
- Offre et justificatifs en : ELL, ELL.
- Réunissez vos justificatifs — les exigences figurent plus haut ; pour beaucoup, l'analyse explique comment les obtenir.
Soumissionnaires étrangers
En Grèce · Services de transport, 37 marchés ont été remportés par des entreprises étrangères sur 3 ans (sur 16 205 attributions recensées) — surtout de Allemagne, Italie, États-Unis.
Concurrence habituelle : médiane 1 (sur 4 938 marchés).
Ce que recherche l'acheteur
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η εκτέλεση και αποκλειστική εκμετάλλευση δημόσιων τακτικών αστικών και υπεραστικών οδικών μεταφορών επιβατών, -καθώς και συνοδευόμενων δεμάτων άνω των 10 κιλών ή ασυνόδευτων δεμάτων- με λεωφορεία στην Περιφέρεια Θεσσαλίας και ειδικότερα στο δίκτυο που αποτυπώνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV της παρούσας Διακήρυξης μέσω σύμβασης παραχώρησης υπηρεσιών δημόσιων επιβατικών μεταφορών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4974/2022 και ιδίως, του κεφαλαίου Ε΄, καθώς και του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007. Συγκεκριμένα, το αντικείμενο της σύμβασης υποδιαιρείται σε δύο (2) Τμήματα ως εξής: ΤΜΗΜΑ 1: «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στην Περιφέρεια Θεσσαλίας», εκτιμώμενης αξίας 334.000.000,00 € πλέον ΦΠΑ [ήτοι, 33.400.000 € ετησίως, για δέκα (10) έτη] και ΤΜΗΜΑ 2: «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής…
Afficher la description complète
… εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών αστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στην Περιφέρεια Θεσσαλίας», εκτιμώμενης αξίας 115.000.000,00 € πλέον ΦΠΑ [ήτοι, 11.500.000 € ετησίως, για δέκα (10) έτη] Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης, ανέρχεται συνολικά στο ποσό των 449.000.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 507.370.000,00). Συμπεριλαμβανομένου δικαιώματος προαίρεσης, εφόσον ασκηθεί υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007, η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης δύναται να ανέλθει στο ποσό των 673.500.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 761.055.000,00). Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε δέκα (10) έτη για το κάθε Τμήμα, από την ημερομηνία έναρξης παροχής συγκοινωνιακού έργου όπως θα καθοριστεί στη σύμβαση, σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στην παράγραφο 6.2 της παρούσας Διακήρυξης. Υπάρχει δυνατότητα παράτασης της διάρκειας της σύμβασης, κατά τη διακριτική ευχέρεια του αναθέτοντος φορέα, για έως πέντε (5) επιπλέον έτη αποκλειστικά υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παραγράφου 4 του άρθρου 4 του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007 και σύμφωνα με τις Ανακοινώσεις 2014/C 92/01 και 2023/C 222/01 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σχετικά με ερμηνευτικές οδηγίες του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007. Ημερομηνία αποσφράγισης: 07/10/2026 15:00:00 (τοπική)
Marché
Qui a déjà remporté des marchés ici
| Entreprise | Attributions | Période |
|---|---|---|
| ΑΚΤΩΡ ΑΤΕ | 25 | 2024–2026 |
| MARNET ATE | 24 | 2023–2026 |
| Σύμπραξη Γραφείων Μελετών : ΕΤΜΕ : ΠΕΠΠΑΣ & ΣΥΝ/ΤΕΣ Ε.Ε, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΔΑΦΝΗΣ ΠΑΥΛΟΣ, ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 23 | 2021–2026 |
| ECOS ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ | 23 | 2019–2026 |
| MANESSIS TRAVEL | 21 | 2024–2026 |
À quelle fréquence cet acheteur lance ce type de marché
Qui connaît le rythme se prépare au lieu de réagir.