Open Public Tender for the award of the exclusive right to operate regular public [urban/intercity] road passenger transport services by bus in the Region of Thessaly with a public service concession contract in accordance with Regulation 1370/2007
Ανοικτού Δημόσιου Διαγωνισμού για την ανάθεση του αποκλειστικού δικαιώματος εκτέλεσης δημόσιων τακτικών [αστικών / υπεραστικών] οδικών μεταφορών επιβατών με λεωφορεία στην Περιφέρεια Θεσσαλίας με σύμβαση παραχώρησης δημόσιας υπηρεσίας σύμφωνα με τον Κανονισμό 1370/2007
Greece · Παπάγος, Αθήνα
Your path to submission
- Deadline: 7 October at 00:00 — 33 days left.
- The submission point is stated in the notice (link on the right).
- Offer and evidence in: ELL, ELL.
- Collect your evidence — the eligibility requirements are listed above; for many of them the analysis explains how to obtain them.
Foreign bidders
In Greece · Transport services, 37 contracts went to foreign companies over the last 3 years (of 16,205 recorded awards) — mostly from Germany, Italy, United States.
Typical field: median 1 (from 4,938 awards).
What the buyer is looking for
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η εκτέλεση και αποκλειστική εκμετάλλευση δημόσιων τακτικών αστικών και υπεραστικών οδικών μεταφορών επιβατών, -καθώς και συνοδευόμενων δεμάτων άνω των 10 κιλών ή ασυνόδευτων δεμάτων- με λεωφορεία στην Περιφέρεια Θεσσαλίας και ειδικότερα στο δίκτυο που αποτυπώνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV της παρούσας Διακήρυξης μέσω σύμβασης παραχώρησης υπηρεσιών δημόσιων επιβατικών μεταφορών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4974/2022 και ιδίως, του κεφαλαίου Ε΄, καθώς και του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007. Συγκεκριμένα, το αντικείμενο της σύμβασης υποδιαιρείται σε δύο (2) Τμήματα ως εξής: ΤΜΗΜΑ 1: «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών υπεραστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στην Περιφέρεια Θεσσαλίας», εκτιμώμενης αξίας 334.000.000,00 € πλέον ΦΠΑ [ήτοι, 33.400.000 € ετησίως, για δέκα (10) έτη] και ΤΜΗΜΑ 2: «Παραχώρηση δικαιώματος αποκλειστικής…
Show full description
… εκμετάλλευσης δημόσιων τακτικών αστικών μεταφορών επιβατών με λεωφορείο στην Περιφέρεια Θεσσαλίας», εκτιμώμενης αξίας 115.000.000,00 € πλέον ΦΠΑ [ήτοι, 11.500.000 € ετησίως, για δέκα (10) έτη] Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης, ανέρχεται συνολικά στο ποσό των 449.000.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 507.370.000,00). Συμπεριλαμβανομένου δικαιώματος προαίρεσης, εφόσον ασκηθεί υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007, η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης δύναται να ανέλθει στο ποσό των 673.500.000,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 13 % (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 761.055.000,00). Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε δέκα (10) έτη για το κάθε Τμήμα, από την ημερομηνία έναρξης παροχής συγκοινωνιακού έργου όπως θα καθοριστεί στη σύμβαση, σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στην παράγραφο 6.2 της παρούσας Διακήρυξης. Υπάρχει δυνατότητα παράτασης της διάρκειας της σύμβασης, κατά τη διακριτική ευχέρεια του αναθέτοντος φορέα, για έως πέντε (5) επιπλέον έτη αποκλειστικά υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις της παραγράφου 4 του άρθρου 4 του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007 και σύμφωνα με τις Ανακοινώσεις 2014/C 92/01 και 2023/C 222/01 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σχετικά με ερμηνευτικές οδηγίες του κανονισμού (ΕΚ) 1370/2007. Ημερομηνία αποσφράγισης: 07/10/2026 15:00:00 (τοπική)
Contract
Who has won here before
| Company | Awards | Period |
|---|---|---|
| ΑΚΤΩΡ ΑΤΕ | 25 | 2024–2026 |
| MARNET ATE | 24 | 2023–2026 |
| Σύμπραξη Γραφείων Μελετών : ΕΤΜΕ : ΠΕΠΠΑΣ & ΣΥΝ/ΤΕΣ Ε.Ε, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΔΑΦΝΗΣ ΠΑΥΛΟΣ, ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 23 | 2021–2026 |
| ECOS ΜΕΛΕΤΗΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ | 23 | 2019–2026 |
| MANESSIS TRAVEL | 21 | 2024–2026 |
How often this buyer tenders this
Who knows the rhythm prepares instead of reacting.