Lucrari de MODERNIZARE, EXTINDERE SI CONSOLIDARE CLADIRE in cadrul proiectului "PLATFORMA NATIONALA PENTRU TEHNOLOGIILE SEMICONDUCTORILOR”
Ihr Weg zur Abgabe
- Frist: 12. Oktober um 00:00 — noch 38 Tage.
- Die Abgabestelle steht in der Bekanntmachung (Link rechts).
- Angebot und Nachweise in: RON.
- Nachweise sammeln — nutzen Sie die Eignungs-Analyse oben: sie listet die Anforderungen und zu bekannten Bescheinigungen den Beschaffungsweg.
Was der Auftraggeber sucht
Das Institut INCDTIM Cluj-Napoca lässt die Gebäudekörper C5 und C6 modernisieren, erweitern und verstärken, um dort eine EMC-Messkammer und 13 Forschungslabore für Halbleitertechnologien zu schaffen.
- Eine EMC-Messkammer (anekoide Kammer) mit der Höhe von zwei Stockwerken
- 13 Forschungslabore, darunter EMC-Testlabor, RF-Mikrowellen-Labor, Quantenoptik-Labor und Quantenkommunikations-Labor
- Technische Projektdokumentation: Projekt Nr. 135/2025 für Modernisierung, Verstärkung, Erweiterung und Aufstockung der Gebäude C5 und C6
În cadrul proiectului „Platforma Națională pentru Tehnologiile Semiconductorilor (PNTS)”, Cod SMIS 2021+ 351364, Contract de finanțare nr. G 2024-85828/390008/27.11.2024, AAd nr. 1/01.10.2025, derulat de INCDTIM Cluj-Napoca în calitate de partener P6, se dorește achiziționarea lucrărilor de modernizare, extindere și consolidare cladire. Obiectul achiziției/contractului vizează execuția lucrărilor identificate în Proiectul tehnic de execuție nr. 135/2025, inclusiv anexele aferente, pentru obiectivul autorizat „Lucrări de modernizare, consolidare, extindere și etajare a clădirii – corpurile C5 și C6”, conform cerințelor Caietului de sarcini și documentației de atribuire. Lucrările de modernizare, consolidare, extindere și etajare a clădirii existente, respectiv a corpurilor C5 și C6, se referă la realizarea unui spațiu destinat unei Camere anecoice EMC, cu înălțime echivalentă a două…
Vollständige Beschreibung anzeigen
… etaje, precum și la realizarea unor spații destinate activităților de cercetare-dezvoltare-inovare, distribuite pe două niveluri, amplasate în continuarea spațiului destinat Camerei anecoice. Activitățile de cercetare-dezvoltare-inovare care urmează să se desfășoare în spațiile nou-create răspund cerințelor obiectivelor specifice ale proiectului PNTS, în special celor privind „formarea nucleului de competențe”, „dezvoltarea resurselor și capacităților tehnologice adecvate” și „transferul tehnologic prin colaborarea cu partenerii privați cooptați în consorțiu”. Beneficiile anticipate de Autoritatea Contractantă prin realizarea lucrărilor de modernizare, consolidare, extindere și etajare a corpurilor C5 și C6 includ, fără a se limita la acestea: -realizarea unui spațiu destinat unei Camere anecoice EMC, respectiv o cameră fără ecou în domeniul electromagnetic, destinată creării condițiilor necesare pentru activități de cercetare-dezvoltare-inovare aferente unor produse cu nivel de maturitate tehnologică mai mare de TRL 4, precum și pentru prestarea de servicii de asistență tehnică și măsurători pentru parteneri industriali, conforme cu standardele comerciale de compatibilitate electromagnetică EMC, interferențe EMI și susceptibilitate EMS; -realizarea unui număr de 13 spații destinate găzduirii unor laboratoare de cercetare și a personalului de cercetare, respectiv: Laborator pentru testarea compatibilității electromagnetice EMC, adiacent Camerei anecoice; Laborator de tehnică RF-microunde; Laborator pentru optică cuantică; Laborator de mecanică fină optico-electronică; Laborator pentru testare senzori obținuți în procese de fabricație de filme subțiri; Laborator de comunicații cuantice; Laborator pentru testare de distribuții de chei cuantice (QKD); spații/laboratoare pentru personalul de cercetare din clădirea actuală. Proiectul „Modernizare, extindere și consolidare clădire”, ca parte a proiectului general „Platforma Națională pentru Tehnologiile Semiconductorilor (PNTS)”, contribuie la realizarea obiectivelor proiectului privind revitalizarea ecosistemului național în domeniul tehnologiilor semiconductorilor, cu accent pe cercetare-dezvoltare, inovare și transfer tehnologic asociate lanțului valoric al semiconductorilor, în vederea realizării de produse și servicii inovative cu impact economic și societal. Proiectul PNTS se aliniază inițiativelor strategice naționale din cadrul Programului Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021-2027, Prioritatea 4 – STEP, Acțiunea 4.1 – Sprijin pentru dezvoltarea de tehnologii strategice pentru Europa – STEP. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde, în mod clar și complet, tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în a 11-a zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă exclusiv prin intermediul SEAP, disponibil la adresa https://e-licitatie.ro/pub.
Auftrag
Art der Leistung
Was Sie nachweisen müssen — Eignungskriterien
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna din situatiile de anulare a constituirii pre… vollständig leseneinklappen
Wer bei diesem Auftraggeber bisher gewonnen hat
Über alle Auftragsarten dieses Auftraggebers — nicht nur diese Sparte. Eine Stadt kauft Software und Feuerwehrfahrzeuge beim selben Einkauf.
| Unternehmen | Zuschläge | Zeitraum |
|---|---|---|
| DEDEMAN S.R.L. | 58 | 2024–2026 |
| ATEX COMPUTER | 21 | 2024 |
| DANTE INTERNATIONAL S.A. | 20 | 2024 |
| SUPREMOFFICE | 20 | 2024 |
| BIO AQUA GROUP | 20 | 2024–2026 |
Kontakt Vergabestelle
Taktik
Dieses Verfahren gibt 39 Tage zwischen Veröffentlichung und Frist — üblich in diesem Land sind 33 (Mittel aus 2.067 Verfahren). Deutlich großzügiger als üblich — Zeit für ein gründliches Angebot statt eines schnellen.
Die Frist fällt auf einen Montag — Ihr letzter voller Arbeitstag ist der Freitag davor. Nachweise und Bürgschaften bis Donnerstag beisammen haben.
Bieter aus dem Ausland
In Rumänien · Bauarbeiten gingen 157 Aufträge der letzten 3 Jahre an ausländische Firmen (von 43.673 erfassten Vergaben) — vor allem aus Frankreich, Italien, Deutschland.
Angebotssprache: Rumänisch.
So bewerben Sie sich
Die nächste nicht verpassen
Solche Ausschreibungen erreichen unsere Nutzer jeden Morgen um 7:30 Uhr — passend zur Firma, auf Deutsch.
Jetzt registrieren