Servicii exploatări forestiere pentru anul de producție 2026 la Ocolul silvic Tisau
Romania
Your path to submission
- Deadline: 5 October at 12:00 — 33 days left.
- You submit on SICAP / e-licitatie — not here and not by e-mail. ↗
- Offer and evidence in: RON, RON, RON, RON, RON, RON, RON.
- Collect your evidence — use the eligibility analysis above: it lists the requirements and, for known certificates, how to get them.
Compiled automatically from notice and documents — no guarantee; the procedure's wording is binding.
Clement
References and certificates from your home country count fully across the EU — that is what European procurement law is for.
Foreign bidders
In Romania · Agricultural services, 26 contracts went to foreign companies over the last 3 years (of 7,570 recorded awards) — mostly from Italy, France.
Measured from linked award data; foreign winners bidding through a local subsidiary count as domestic — the true share is higher.
What the buyer is looking for
Servicii exploatări forestiere pentru anul de producție 2026 la Ocolul silvic Tisau, conform specificatiilor din documentatia de atribuire. Nota: Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor-18. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificari sau informatiilor suplimentare in termen de 11 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Description as published (DE). From the TED — Tenders Electronic Daily version of this same notice.
What you must prove — eligibility criteria
From the notice of the same procedure on TED — Tenders Electronic Daily.
›
Trade register enrolment
- Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum … ▸▾
- Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Cerinta trebuie indeplinita de catre toti participantii la procedura (lider, asociat, tert sustinator, subcontractant) pentru partea /partile de contract pe care acestia urmeaza sa o indeplineasca efectiv. - Datele prevazute în certificat trebuie sa fie reale/actuale la momentul prezentarii. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent în codul CAEN din certificatul constatator emis de ORC. Modalitate de îndeplinire: - Initial operatorii economici vor completa DUAE (conform art 193 alin (1) din Legea 98/2016). In urma solicitarii autoritatii contractante adresate ofertantului clasat pe locul I in clasamentul intermediar la finalizarea evaluarii ofertelor, acesta va prezenta documente justificative pentru demonstrarea indeplinirii cerintei, astfel: 1. Certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comertului, fiecare pagina va fi certificata conform cu originalul. 2. Certificatul de inregistrare emis de Oficiul Registrului Comertului, fiecare pagina va fi certificata conform cu originalul. Alături de DUAE se va prezenta, după caz, angajamentul ferm privind susținerea de către terț susținător, acordul de asociere, acordul de subcontractare. NOTA: In lipsa inregistrarii la ORC (persoane fizice romane, persoane fizice /juridice straine), sunt acceptate documente echivalente care sa dovedeasca o forma de inregistrare /atestare /apartenenta profesionala adecvate in raport cu obiectul contractului.
›
Special authorisation or membership required
Operatorul economic trebuie să fie atestat în activitatea de exploatare forestieră. Modalitate de îndeplinire: - Initial operatorii economici vor completa DUAE (conform art 193 alin (1) din Legea 98/2016). In urma solicitarii autoritatii contractante adresate … ▸▾
Operatorul economic trebuie să fie atestat în activitatea de exploatare forestieră. Modalitate de îndeplinire: - Initial operatorii economici vor completa DUAE (conform art 193 alin (1) din Legea 98/2016). In urma solicitarii autoritatii contractante adresate ofertantului clasat pe locul I in clasamentul intermediar la finalizarea evaluarii ofertelor, acesta va prezenta documente justificative pentru demonstrarea indeplinirii cerintei, astfel: 1. Certificatul de atestare/reatestare exploatare, eliberat în conformitate cu Ordinul MMAP nr. 1106 din 21.11.2018, valabil la momemntul prezentarii, si sa nu fie acoperit in intregime de masa lemnoasa contractata la data limita pentru depunerea ofertelor. Fiecare pagina va fi certificata conform cu originalul. 2. Declaratie prin care ofertantul declara ce volum a contractat la zi pentru exploatare la data efectuarii procedurii. Volumul contractat plus cel ofertat trebuie sa fie mai mic decat volumul maxim atribuit conform certificatului de exploatare. 3. Cazierului tehnic de exploatare din care sa reiasa ca nu sunt inscrise in el infractiuni silvice care sa cumuleze 25 puncte de penalizare in ultimele 6 luni. Fiecare pagina va fi certificata conform cu originalul. - Operatorii straini vor demonstra indeplinirea cerintelor completand DUAE. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv documentele echivalente, emise in tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Contract
BuyerREGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA
TypeServices
Estimated valuevalue not published
Published1 September 2026
CategoryAgricultural services · CPV 77211100
Who has won here before
| Company | Awards | Period |
|---|---|---|
| SERVICII MINISERVICE S.R.L. | 61 | 2024–2026 |
| MAVIPROD | 45 | 2024–2026 |
| SILV PETRU FOREX | 35 | 2024–2026 |
| SCULPTURA BARKACS SRL | 35 | 2024–2026 |
| M&M Silvic Grup SRL | 33 | 2024–2026 |
From 13.7M documented awards · regular winners know this buyer's requirements — that is your competition.
How often this buyer tenders this
2024780
2025585
2026480
Who knows the rhythm prepares instead of reacting.
33
days until the deadline — Monday 5 October at 12:00
How to bid
Read the full notice — Original + documents
Goes directly to this tender on SICAP / e-licitatie. The full specification and all annexes are there.
Tender documents — direct download
Specifications and annexes hosted by the buyer — usually accessible without registration. From the TED — Tenders Electronic Daily version of this same notice.
Official notice
SICAP / e-licitatie ↗Submission portal
Tenders like this, every morning at 7:30 in your inbox.
Start free →